10 HK elektrisk motor 3-faset: fuldbelastningsstrøm, rammestørrelser og IE4-guide
Hjem / Nyheder / Industri -nyheder / 10 HK elektrisk motor 3-faset: fuldbelastningsstrøm, rammestørrelser og IE4-guide
Forfatter: Admin Dato: Oct 15, 2026

10 HK elektrisk motor 3-faset: fuldbelastningsstrøm, rammestørrelser og IE4-guide

En 10 hk elektrisk motor 3-faset trækker 28 A ved 230 V, 14 A ved 460 V og omkring 15 A ved 400 V. Alle fire figurer beskriver de samme 7,5 kW akselydelse, og hver peger på forskellige kabel-, kontaktor- og overbelastningsindstillinger.

7,5 kW Akselydelse (10 hk)
28 A Fuld belastning ved 230 V
14 A Fuld belastning ved 460 V
4 polett Typisk plantevalg

Akseludgang og elektrisk input er to forskellige tal. En 10 hk motor producerer 7,46 kW mekanisk effekt ved sin aksel, når den er fuldt lastet, mens den effekt, den bruger ved terminalerne, er højere, fordi ingen maskine omdanner elektricitet til drejningsmoment med 100 procent effektivitet. Den strøm, den trækker, afhænger lige så meget af forsyningsspændingen som af belastningen. Installatører, der læser "10 hk" som en elektrisk figur, er dem, der bestiller en 16 A kontaktor til en motor, der trækker 28 A.

Denne vejledning dækker de fire beslutninger, der bestemmer, om en 10 hk motor kører i femten år eller fejler det første år: fuldlaststrøm, ramme- og monteringsdimensioner, effektivitetsklasse og startmetode. Referencedataene kommer fra NEC Tabel 430.250 og IEC 60034-30-1. For et bredere overblik over, hvordan lavspændingsmaskiner er specificeret og beskyttet, lavspændingsmotor valg guide dækker effektivitetsklasser, beskyttelse og drevintegration mere i dybden.

Hvad 10 hk elektrisk motor 3-faset klassificering betyder på et navneskilt

En 10 hk trefaset motor leverer 7,5 kW mekanisk effekt ved sin aksel, og hver anden værdi trykt ved siden af den forklarer, hvordan denne effekt produceres.

Konverteringen er det første, du skal rette i dit hoved: 1 hk er lig med 0,746 kW, så 10 hk er 7,46 kW. IEC runder samme effekt til 7,5 kW, hvorfor et europæisk navneskilt og et nordamerikansk navneskilt beskriver en identisk maskine. Ud over output bærer pladen de tal, der betyder noget ved indkøbsskranken: nominel spænding, frekvens, fuldlastforstærkere, effektfaktor, effektivitetsklasse, driftstid, isolationsklasse, maksimal omgivelsestemperatur og kabinettype.

Polantal bestemmer hastighed og drejningsmoment, og det har de største mekaniske konsekvenser af ethvert enkelt valg:

Typiske ramme- og drejningsmomentværdier for en 7,5 kW (10 hk) motor ved nominel ydelse.
Polantal Hastighed ved 50 Hz Hastighed ved 60 Hz Moment ved nominel udgang Typisk NEMA stel Typisk IEC-ramme
2 polet 3000 rpm 3600 rpm 23,9 Nm 215T 132S
4 polett 1500 rpm 1800 rpm 47,8 Nm 215T 132 mio
6 polet 1000 rpm 1200 rpm 71,6 Nm 254T 160 mio
IE3 Series Three-Phase Induction Motor H80-355MM Frames IE3-serien trefaset induktionsmotor H80-355MM rammer Højeffektiv IE3 induktionsmotor i H80-355MM rammer med 2-12 poler og 0,75-355 kW output, velegnet til kontinuerlige industrielle drev, hvor hastighed og drejningsmoment har betydning. Se produkt →

Moment følger poltallet. Ved 7,5 kW producerer en firepolet maskine omkring 47,8 Nm, mens en sekspolet maskine producerer omkring 71,6 Nm ved to tredjedele af hastigheden. Det ekstra drejningsmoment er ofte den større ramme værd, fordi det fjerner et remtræk eller en gearreduktion fra toget og eliminerer et slidpunkt.

To navnepladedetaljer forårsager reelle tvister. En NEMA-motor har normalt en servicefaktor på 1,15, hvilket er en kortsigtet overbelastningstilladelse snarere end en licens til at køre kontinuerligt med 115 procent af ratingen. IEC-maskiner angiver normalt en servicefaktor på 1,0 og erklærer told som S1, S2 eller S3. En 10 hk motor valgt til intermitterende drift og derefter køre døgnet rundt vil overophede sin vikling længe før dens lejer giver problemer.

Fuldbelastningsstrøm: det antal, der dimensionerer et 10 hk elektrisk motor 3-faset kredsløb

Fuldbelastningsstrøm er den strømstyrke, en 10 hk trefaset motor trækker ved nominel spænding, frekvens og output, og den indstiller ratingen af kablet, kontaktoren, overbelastningsrelæet og grenkredsløbsbeskyttelsen.

Definition Fuldlaststrøm (FLC) er den strøm, der trækkes ved nominel spænding, nominel frekvens og nominel output, målt ved motorterminalerne. Det er et designtal snarere end et målt, og det er grundlaget for enhver leder- og beskyttelsesbeslutning på kredsløbet.

Strømmen stiger, når forsyningsspændingen falder, fordi effekt er produktet af spænding, strøm, effektfaktor og effektivitet. En 10 hk motor, der trækker 14 A ved 460 V, trækker det dobbelte ved 230 V:

Fuldbelastningsstrøm af en 10 hk (7,5 kW) trefaset motor ved forsyningsspænding

208 V
30,8 A
230 V
28,0 A
400 V
15,3 A
460 V
14,0 A
575 V
11,0 A

Værdier ved 208, 230, 460 og 575 V kommer fra NEC tabel 430.250; 400 V-tallet er en typisk IE3 fire-polet navnepladeværdi og varierer fra producent til producent.

Fuldbelastningsstrøm til en 10 hk (7,5 kW) trefaset motor ved almindelige forsyningsspændinger.
Forsyning Fuldbelastningsstrøm Reference
208 V, 60 Hz 30,8 A NEC-tabel 430.250
230 V, 60 Hz 28 A NEC-tabel 430.250
400 V, 50 Hz 15,0 til 15,5 A Typisk IE3 firepolet navneskilt
460 V, 60 Hz 14 A NEC-tabel 430.250
575 V, 60 Hz 11 A NEC-tabel 430.250

Nordamerikansk praksis deler beregningen i to. Lederens ampacitet og kortslutningsbeskyttelse er dimensioneret ud fra tabelværdien for fuldlaststrøm hævet med 125 procent for kontinuerlig drift, så en 230 V-motor har brug for en designstrøm på 35 A og en 8 AWG kobberleder ved 75 C. Overbelastningsbeskyttelse fungerer anderledes: relæet er indstillet fra typeskiltet med fuldlastforstærkere, hvilket er grunden til, at en maskine med fuld belastningsforstærker 4100 skal have A-pladen. dens termiske tur indstillet til 15 A.

Valg af kontaktor fortjener samme pleje. Vælg en enhed, der er klassificeret til AC-3-udnyttelse ved motorstrømmen i stedet for en enhed, der er angivet ved AC-1, fordi en kontaktor, der sælges som en 20 A-enhed, måske kun er god til 9 A, når den faktisk skifter en motor.

IE3 eller IE4: hvad en effektivitetsklasse er værd ved 7,5 kW

For en 7,5 kW fire-polet motor er IE3-effektiviteten omkring 91 procent og IE4 omkring 92,4 procent, og ved 6.000 driftstimer om året er denne forskel omtrent 1.086 kWh værd.

1.086 kWh Gemt om året, IE4 mod IE2 ved 75 procent belastning
USD 130 Årlig energibesparelse på 0,12 USD pr. kWh
Under 3 år Typisk tilbagebetaling på IE4-præmien
IE4 Series Three-Phase High Efficiency Induction Motor H80-355MM IE4 serie trefaset højeffektiv induktionsmotor H80-355MM Højeffektiv IE4 induktionsmotorlinje i H80-355MM rammer, der tilbyder 0,75-355 kW output til energibesparende industrielle drev, hvor årlige driftstimer gør effektivitetsgevinster værdifulde. Se produkt →

Regnestykket er enkelt, når først akseludgang og indgangseffekt holdes adskilt. Ved 75 procent belastning leverer en 10 hk motor omkring 5,6 kW ved akslen. Divider med effektivitet for at få det elektriske input: 5,6 kW ved 89,7 procent (IE2) svarer til 6,24 kW, og den samme effekt ved 92,4 procent (IE4) svarer til 6,06 kW. Forskellen på 0,18 kW over 6.000 timer er 1.086 kWh, til en værdi af omkring 130 USD om året til 0,12 USD pr. kWh.

Effektivitetsklasser er også et overensstemmelsesspørgsmål. Europæisk forordning 2019/1781 sætter IE3 som minimum for motorer fra 0,75 kW til 1000 kW og hæver barren til IE4 for 75 kW til 200 kW-båndet, så en 7,5 kW-maskine sidder i IE3-niveauet. NEMA Premium i Nordamerika svarer stort set til IE3, hvilket betyder, at en 10 hk erstatningsmotor købt på begge kontinenter har en sammenlignelig effektivitetsbund.

Tilbagespoling af en defekt 10 hk motor genopretter sjældent dens oprindelige effektivitet, og tabet forstærkes hver time, den kører. Udskiftning af en standardeffektiv enhed med en IE3- eller IE4-maskine i samme ramme betaler sig normalt tilbage på under tre år ved to-skiftsdrift.

En advarsel betyder mere end etiketten. En 10 hk motor, der kører med 40 procent af den nominelle belastning, sidder lavt på sin effektivitetskurve, og omvurdering af denne pligt til en 5,5 kW maskine sparer mere energi end nogen klasseopgradering. Match vurderingen til belastningen, før du betaler for en højere klasse.

NEMA 215T mod IEC 132M: monteringsfælden

En NEMA 215T-ramme og en IEC 132M-ramme bærer begge 10 hk på fire poler, men deres aksler og fødder er ikke udskiftelige, og det misforhold forsinker flere projekter end noget elektrisk problem.

NEMA 215T

  • Skaftdiameter 1,375 in (34,9 mm)
  • Skafthøjde 5,25 tommer (133 mm)
  • 60 Hz hastigheder på 3600, 1800 og 1200 rpm
  • Dobbeltspænding 230/460 V med ni ledninger
  • Servicefaktor typisk 1,15

IEC 132M

  • Skaftdiameter 38 mm
  • Skafthøjde 132 mm
  • 50 Hz hastigheder på 3000, 1500 og 1000 rpm
  • Spænding 400/690 V eller 230/400 V
  • Servicefaktor typisk 1,0
TEFC Motors in the NEMA Motor Product Line TEFC-motorer i NEMA-motorproduktlinjen Kategori-nav til TEFC NEMA-motorserier inklusive førsteklasses effektivitet, pumpe, knuser, oliebrønd og bremsemodeller, nyttigt ved kontrol af ramme- og monteringskompatibilitet. Se produkt →

De to akselhøjder adskiller sig med en millimeter, hvilket er præcis fælden: Motoren falder ind i beslaget, og så er fodhullerne ikke på linje. Bed altid om en dimensioneret tegning og bekræft akseldiameter, aksellængde, kilesporsbredde, fodhulsafstand og flange- eller fladetype, før indkøbsordren frigives.

Frekvens er den anden fælde. En 60 Hz motor tilsluttet en 50 Hz forsyning kører omkring 17 procent langsommere, og hvis forsyningsspændingen forbliver ved navnepladeværdien, stiger volt-per-hertz-forholdet med 20 procent, hvilket øger flux, strøm og viklingstemperatur. En 50 Hz motor skubbet til 60 Hz overhastigheder med samme margin og kan overskride designgrænserne for det drevne udstyr.

For en rating på 7,5 kW bygger leverandører som Shanghai Pinxing Explosion-proof Motor Co., Ltd. det samme output i standard IEC lavspændingsrammer, i NEMA rammer og i eksplosionssikre områder, så et anlæg, der blander standarder, kan dækkes i en enkelt ordre med matchende startere og styreskabe. Gennemgang anvendelsescasestudier før en specifikation fryses, er en billig måde at undgå en anden ordre på adapterplader.

Startstrøm og beskyttelse for en 10 hk trefaset motor

En 10 hk trefaset motor, der startes direkte på nettet, trækker 6 til 8 gange sin fuldlaststrøm, hvilket er omkring 90 til 120 A ved 400 V i de første par hundrede millisekunder.

Inrush er et startproblem, ikke et løbende problem. Motoren ser kun den strøm, indtil den når omkring 80 procent af den synkrone hastighed, så startmetoden afgør, om forsyningsspændingen falder eller holder.

  1. Direkte-on-line start bruger en kontaktor, et overbelastningsrelæ og en sikring eller afbryder. Det er den enkleste og billigste løsning og er acceptabel, hvor forsyningen er stiv, og den drevne belastning har lav inerti. Forvent 6 til 8 gange fuld belastningsstrøm ved hver start.
  2. Stjerne-trekant-start reducerer startstrømmen og drejningsmomentet til omkring en tredjedel af de direkte on-line værdier. Det kræver en motor med seks afledninger og en overgangsforsinkelse, der er lang nok til, at motoren kan accelerere før overgangen, ellers kan strømspidsen ved omskiftning overskride den direkte online-værdi.
  3. En softstarter ramper spændingen over 5 til 20 sekunder og holder startstrømmen på 2 til 4 gange fuld belastningsstrøm med en indstillelig grænse. Den passer til pumper og ventilatorer, hvor den mekaniske belastning opbygges gradvist med hastigheden.
  4. Et drev med variabel frekvens begrænser strømmen til 100 til 150 procent af fuld belastningsstrømmen og tilføjer hastighedskontrol. Angiv en inverter-driftsmotor med klasse F-isolering og, på større rammer, en akseljordingsring for at beskytte lejerne.

Beskyttelsesindstillinger følger af de samme tal:

  • Indstil den termiske overbelastning til typeskiltet fuldlastforstærkere, med tripklasse 10 for standardbelastninger og klasse 20 eller 30 for højinertibelastninger såsom knusere og blandere.
  • Størrelseskortslutningsbeskyttelse fra bordets fuldlaststrøm, da et motorforgreningskredsløb tillader en meget højere afbryderværdi end et kredsløb til generelle formål.
  • Inkluder fasefejlsbeskyttelse. En trefaset motor, der kører på to faser, vil ødelægge sin vikling inden for få minutter.
  • På et drev skal du kontrollere motorkabellængden i forhold til producentens grænse og tilføje en outputreaktor eller dv/dt-filter, når kørslen er lang.

Specifikationstjekliste før du bestiller en 10 hk motor

Seks parametre afgør, om en 10 hk trefaset motor passer til applikationen, og alle seks skal bekræftes på en måltegning, før en indkøbsordre udstedes.

Bestillingstjekliste for en 7,5 kW (10 hk) trefaset motor.
Parameter Bekræft dette Almindelig fejl
Kraft og hastighed 7,5 kW at 4 poles, or the speed the driven equipment requires Vælg 2 stænger for at spare omkostninger, og bekæmp derefter bælteslid
Spænding og frekvens 400 V 50 Hz eller 460 V 60 Hz, plus delta- eller stjernetilslutning Forudsat at en 230/460 V NEMA-motor fungerer på en 400 V 50 Hz-forsyning
Montering Fod (B3), flange (B5) eller flade (C-flade), med hulafstand Tilpas kun skafthøjde og ignorer fodafstand
Indkapsling og IP IP55 TEFC indendørs, IP65 til afvaskning, Ex d til farlige zoner Brug af en standard TEFC-motor i et Zone 1-område
Isolering og pligt Klasse F-isolering, Klasse B-stigning, S1 kontinuerlig drift Køber S3 intermitterende drift til en konstant belastet ventilator
Effektivitet og certificering IE3 eller IE4, plus den certificering, som webstedet kræver Bestilling af en klasse accepterer ikke længere de lokale regler

Skriv de seks værdier ind i forespørgslen og bed om en certificeret testrapport. En 7,5 kW motor er lille nok til, at erstatninger ser harmløse ud på papiret, og stor nok til, at en forkert ramme stopper en produktionslinje.

Ofte stillede spørgsmål om 10 hk trefasede motorer

Hvor mange ampere trækker en 10 hk trefaset motor?

NEC Tabel 430.250 viser 30,8 A ved 208 V, 28 A ved 230 V, 14 A ved 460 V og 11 A ved 575 V. En IEC 7,5 kW IE3 firepolet maskine på en 400 V 50 Hz forsyning viser typisk 15,5 til 5,5. Dimensionér altid ledere fra tabelværdien og indstil overbelastningsrelæet fra typeskiltets værdi.

Kan en 10 hk trefaset motor køre på enfaset strøm?

Ikke direkte. En roterende faseomformer eller et frekvensomformer kan syntetisere den tredje fase, men drevet skal være dimensioneret over motorens mærkepladestrøm, ofte 1,5 til 2 gange, og motoren bør nedsættes, fordi køling og bølgestrøm ændres. En 10 hk trefaset motor på en enfaset afledt forsyning bør behandles som en 7 til 8 hk maskine, indtil producenten bekræfter andet.

Hvilken kabelstørrelse har en 10 hk trefaset motor brug for?

Ved 230 V er 125 procent af 28 A 35 A, hvilket kræver 8 AWG kobber ved 75 C. Ved 460 V er 125 procent af 14 A 17,5 A, hvilket kræver 12 AWG kobber. Lange kørsler skal opjusteres for at holde spændingsfaldet inden for 3 procent på grenkredsløbet, så tjek både afstanden og ampaciteten.

Er 10 hk det samme som 7,5 kW?

Ja i praksis. Ti hestekræfter svarer til 7,46 kW, og IEC bygger en 7,5 kW ramme til samme opgaver, så en europæisk 7,5 kW motor og en nordamerikansk 10 hk motor er funktionelt identiske. Typeskiltet for fuldbelastningsforstærkere adskiller sig efter spænding, frekvens og effektivitetsklasse, ikke efter hk- eller kW-mærket.

Dele:
Kontakt os

Kom i kontakt